Reprezentanci naszej szkoły z klas mundurowych poprzez udział w zawodach sportowo – obronnych zostali zakwalifikowani do zlotu klas wojskowych – Orzysz 2023 r. W zlocie, który odbył się w dniach 16-22 września, wzięło udział 15 kadetów z naszego oddziału przygotowania wojskowego. Wydarzenie miało charakter obozu wypoczynkowo – szkoleniowego, który odbył się na terenie Pojezierza Mazurskiego. W niedzielę 17 września na poligonie w Bemowie Piskim obserwowaliśmy ćwiczenie taktyczne pod kryptonimem „Jesienny Ogień”, gdzie można było zobaczyć w praktycznym działaniu uzbrojenie, które niedawno poszerzyło wyposażenie naszych sił zbrojnych. Wieczorem w Suwałkach wzięliśmy udział w koncercie muzycznym zorganizowanym z myślą o obrońcach naszych granic.
W poniedziałek 18 września uczestniczyliśmy w szkoleniu z sojusznikami paktu NATO z państw USA, Rumunii i Chorwacji, gdzie poza szlifowaniem języka angielskiego zapoznawaliśmy się ze sprzętem i uzbrojeniem tych armii. Była to broń strzelecka, czołgi Abrams, wozy bojowe Bradley, armatohaubice Palladyn, czy zestawy przeciwlotnicze Gepard. Po obiedzie rejs statkiem szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich, a wieczorem dyskoteka i szybko do łóżek, bo nazajutrz jak zawsze pobudka o 6.00
Kolejny dzień zlotu to kolejne wrażenia. Do południa szkolenie na poligonie w rejonie zurbanizowanym – prowadzenie działań bojowych w mieście: wejście do budynku, walka na klatce schodowej, walka w pomieszczeniach i na ulicach z wykorzystaniem broni ASG. Po południu zwiedzanie bunkrów kwatery głównej niemieckich nazistowskich wojsk lądowych w miejscowości Mamerki. Czwarty dzień zlotu 20 września to walka wręcz - nauka obrony przed uderzeniami, ciosy karabinkiem i nożem. Po południu paintball na Mazurach, siatkówka i sztafeta kajakowa. Dzień wypełniony zajęciami jak co dzień od rana do nocy. 21 września od poranka zajęcia na strzelnicy, a tam posługiwanie się bronią, normy z rozkładania i składania broni na czas, zajęcia medyczne i oczywiście strzelanie z kbks. Następnie do rana, dla najbardziej wytrwałych "dobówka", zajęcia z przetrwania w terenie przygodnym, czyli survival, nawigacja topograficzna, rozpalanie ogniska za pomocą krzesiwa i środków podręcznych, pozyskiwanie i uzdatnianie wody, przygotowanie miejsca bytowania, w którym uczniowie spędzili noc aż do śniadania, które spożyli w warunkach polowych.
Wrażenia i emocje udzielały się przez cały czas, kadeci byli zadowoleni z pobytu na obozie, zwłaszcza z ciekawych zajęć oraz możliwości integracji z innymi uczestnikami zlotu.
mjr rez. Mariusz Brzozowski